Bulion azjatycki

Lekki i aromatyczny bulion azjatycki, a do tego prosty ze składników, które bez problemu dostaniecie w każdym sklepie. Świetnie sprawdzi się zarówno w gorące jaka i chłodne dni.

Klarowny i lekki bulion z azjatyckimi nutami. To nie ramen, jest od niego dużo lżejszy, a wciąż pyszny i odżywczy. Pasują do niego słodkie dodatki jak groszek, kapusta, kiełki fasoli mung. Jako białkowy dodatek możesz użyć kurczaka czy tofu. 

Składniki na bulion azjatycki

750 ml wody

1 marchewka

1 pietruszka

kawałek pora

3 cm kawałek imbiru

3 grzyby shitake

3 kawałki konbu (ten element jest do pomięcia, ale jeśli lubicie kuchnię japońską, warto się w niego zaopatrzyć w Kuchni Świata)

1 łyżeczka soli

3 łyżki sosu sojowego

1 łyżeczka oleju sezamowego

dodatki: mrożony groszek, kiełki fasoli mung albo groszku, grzyby shitake, cienki makaron

Warzywa umyj i wrzuć do garnka, zalej wodą i posól. Na średnim ogniu doprowadź do wrzenia i gotuj przez godzinę. Jeśli masz czas, możesz zostawić bulion nawet na trzy-cztery godziny, ale jedna też będzie okej. A jeśli chcesz wiedzieć więcej o przygotowaniu idealnego bulion, sprawdź ten post.

Gotowy bulion azjatycki przecedź i dopraw sosem sojowym i olejem sezamowy. 

Grzyby możesz zostawić, pokrój je w plasterki i dopraw połową łyżeczki sosu sojowego i szczyptą brązowego cukru. W osobny garnku ugotuj garść mrożonego groszku (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) i cienki makaron. Ja lubię ten w gniazdkach, zawłaszcza, że gotuje się tylko dwie minuty. 

Złóż wszystko razem, a dla przybrania posyp podprażonym sezamem i ułóż na wierzchu kiełki. Gorący bulion, bez żadnych dodatków, możesz też przelać do wyparzonego słoika i zakręcić. Obróć do góry dnem, a kiedy będzie zimny wstaw do lodówki. Będzie dobry jeszcze przez kilka tygodni.

Smacznego!

Jeśli spodobał ci się ten post, zostaw po sobie ślad w komentarzach! A kiedy zrobisz przepis nie zapomnij pochwalić się nim na Instagramie i oznacz @dobrzewypieczone_pl 

Może też Ci się spodobać

Skomentuj