Zawijana babka czekoladowa

Drożdżowa zawijana babka czekoladowa, miękka i puszysta. Nie można się jej oprzeć. Uprzedzam, że szybko zniknie z waszego stołu! 

Jestem wielką fanką brytyjskiego i australijskiego programu Bake Off. W kilku seriach pojawiło się już zadanie do wykonania – polska zawijana babka czekoladowa. Jakie było moje zdziwienie, w życiu nie spotkałam się z taką babką. Dla mnie babka to ta piaskowa albo pieczona w formie z dziurą.  

Uznałam, że skoro na świecie mówią o tym cieście jako naszym, sama muszę go wypróbować. Zrobiłam i o rany. Ale to było dobre! Miękkie, puszyste, ciasto jest lekko ciągnące, ale w pozytywny sposób. Kiedy przyniosłam ją do pracy zniknęła i nie zostały nawet okruszki. 

Nie przeraź się tym przepisem, wiem, że jest długi i może odstraszyć. Ale naprawdę nie jest trudny, potrzebujesz tylko czasu. Czas i miłość to najlepsze składniki ciasta drożdżowego! 

Składniki

Zaczyn
60 g mleka, lekko podgrzane 
20 g cukru
7 g świeżych drożdży

Ciasto
15 g cukru
300 g mąki
Pół łyżeczki soli
2 duże jajka

70 g miękkiego masła

Nadzienie

85 g śmietany
40 g cukru
Szczypta soli
85 g czekolady gorzkiej 74%
55 g masła

Kruszonka
60 mąki pszennej
3 łyżki cukru
1,5 łyżki kakao
40 g masła
pół łyżeczki soli

Zaczyn

Pracę nad ciastem dzielę na trzy etapy – zaczyn, wyrabianie i wyrastanie oraz dojrzewanie. Najpierw zaczyn, wszystkie składniki wymieszaj i zostaw na 40 minut. Zaczyn powinien być puszystą jasnobrązową pianką. Jeśli po tym czasie zaczyn nie urośnie znaczy, że albo mleko było za gorące albo drożdże były martwe już przed użyciem. Niewyrośniętego zaczynu nie można użyć, bo ciasto nie urośnie. 

Wyrabianie

Teraz pora na wyrobienie ciasta, wymieszaj zaczyn i wszystkie pozostałe składniki oprócz masła. Jeśli masz mikser pora go użyć. Wyrabiaj z pomocą haka przez 10 minut. Druga opcja to wyrabianie ręczne, ale to potrwa przynajmniej 15 minut. 

Po tym czasie dodaj stopniowo miękkie masło i wyrabiaj kolejne 10-15 minut. Ręcznie będziesz potrzebować co najmniej 20 minut. Wiem, że to długo, ale dzięki temu ciasto będzie bardzo elastyczne. Dobrze wyrobione ciasto powinno się rozciągać, ale nie rozrywać. Będzie wilgotne, ale nie mokre, nie będzie się kleić do rąk. Długie wyrabianie jest naprawdę kluczowe.

Wyrastanie i dojrzewanie

Dobrze wyrobione ciasto przykryj folią lub użyj pojemnika z pokrywką. Odstaw na blat do wyrastania na 2 godziny. Urośnie, ale nie musi podwoić swojej objętości. Po tym czasie włóż pojemnik z ciastem do lodówki na 8 do 24 godzin. 

Zawijanie

Teraz pora przygotować zawijaną babkę czekoladową. Przygotuj stolnicę i posyp ją lekko mąką. Następnie wyjmij ciasto z lodówki i przełóż na stolnicę. Rozwałkuj je na prostokąt o grubości około 3 mm. Powinien być dłuższy o kilka centymetrów od twojej keksówki, bo po zawinięciu będzie krótsze. Posmaruj ciasto płynnym, ale nie gorącym nadzieniem. 

Ciasto zawiń ciasno w rulon i owiń go folią spożywczą, żeby łatwiej zawinąć babkę, włóż rulon na 10 minut do zamrażalnika. Następnie wyjmij i przetnij wzdłuż na pół. Zawijaj naprzemiennie, na moim Instagramie znajdziesz filmik z przygotowania ciasta.

Pieczenie

Teraz zawijaną babkę czekoladową przełóż do keksówki, przykryj folią (możesz użyć tej co wcześniej do zwinięcia rulonu). Zostaw do wyrastania na 2 godziny. Ciasto powinno wypełnić foremkę. Przed włożeniem do piekarnika posmaruj ciasto rozbełtanym jajkiem i posyp kruszonką. Pod koniec wyrastania nagrzej piekarnik do 180 stopni, tryb góra-dół. Ciasto ułóż na dolnej półce piekarnika. Następnie piecz 50 minut. Potem wyjmij ciasto i wystudź na kartce. 

Jak to bywa z ciastem drożdżowym, zawijana babka czekoladowa najlepiej smakuje na świeżo jedzona tego samego, ale na drugi dzień możesz wrzucić ją da chwilę do piekarnika i wciąż będzie bardzo dobra. 

Wiem, że ten przepis mógł cię przytłoczyć, ale uwierz mi, wcale nie jest tak trudno. Ta zawijana babka czekoladowa jest naprawdę przepyszna. Ciasto jest miękkie i delikatne. Czekolada nie przytłacza, a kruszonka nadaje przyjemnej tekstury całości. No i pięknie wygląda! 

Jeśli spodobał ci się ten post, zostaw po sobie ślad w komentarzach! A kiedy zrobisz przepis nie zapomnij pochwalić się nim na Instagramie i oznacz @dobrzewypieczone_pl

Skomentuj