Prosty chleb

Chleb to to co kocham najbardziej. Mogłabym zrezygnować z wielu rzeczy, ale bez chleba byłoby mi bardzo trudno. Prosty chleb w domowych warunkach to nic trudnego! 

To prosty chleb, choć jego przygotowanie jest czasochłonne, to na pewno nie jest pracochłonne. Mąka, woda, sól i drożdże. Tylko kilka składników, a efekt jest lepszy niż większość tego co możecie dostać w sklepie!

To najbardziej podstawowy przepis jaki może być. Możesz po prostu wymieszać ze sobą składniki, odstawić na 4-5 godzin, a potem upiec. Ale! Wystarczy chwila uwagi, a prosty chleb z dobrego, stanie się wyśmienity!

Prosty chleb

450 g mąki chlebowej (typ 650 lub 750)

350 g wody

5 gramów świeżych drożdży lub 3 g suszonych

2 łyżeczki soli

Najpierw wymieszaj mąkę, 300 g wody i drożdże. Ciasto musi być wymieszane, ale nie będzie mieć jeszcze jednorodnej konsystencji. Odstaw je na 45-60 minut do autolizy. Dzięki temu ciasto nabierze elastyczności.

Następny krok to dodanie soli – rozpuść 2 łyżeczki soli w pozostałych 50 g wody. Roztwór dodaj do ciasta i wymieszaj, a w zasadzie naciągaj boki na siebie. W tym momencie ciasto nie połączy się z roztworem soli, ale nie ma się co martwić. Jeszcze kilka razy złożysz ciasto i wszystko pięknie się połączy. Ciasto nie może być zbyt płynne. Powinno być wilgotne, ale nie może oblepiać rąk.

Przykryj ciasto i nastaw minutnik na 15 minut. Po tym czasie pora na pierwsze składanie, naciągnij ponownie ciasto. Teraz powinno już wchłonąć całą wodę. Przy naciąganiu ciasto na chleb może się rozrywać, bo wiązania glutenu jeszcze nie są takie silne.

Znowu przykryj ciasto i odstaw je na 15-30 minut. 15 jeśli nie cała woda chłonęła się do ciasta. Na 30 minut, jeśli nie było wody. Ponownie naciągnij ciasto.

Odstaw na kolejne 30 minut i naciągnij po raz trzeci. Potem ustaw 45 minut i złóż po raz czwarty. Tym razem bądź delikatny! Ciasto na chleb jest już mocno napowietrzone, nie chcemy tego stracić. Dlatego  włóż ręce od spodu i podnieś ciasto, dłonie mają być na środku, a ciasto będzie zwisać po bokach. Obróć miskę i złóż ponownie. Delikatnie odłóż ciasto i zostaw na godzinę do wyrastania.

Ciasto będzie jednolite i elastyczne.

Po godzinie ciasto będzie pięknie wyrośnięte, na wierzchu pojawią się bąble. Jeśli z jakiegoś powodu zostawisz je na dłużej niż godzinę (albo na cztery), a ciasto na chleb będzie wyglądać jak woda gazowana, znaczy, że przerosło i drożdże się zjadły. Wciąż będziesz mógł upiec ten chleb, ale nie będzie puszysty, a w środku zbity.

Ciasto na chleb wyłóż na blat obsypany mąką, rozłóż na prostokąt. Następnie złóż jak książkę (podziel sobie ciasto na trzy części i złóż od prawej do środka, a potem od lewej do środka. Odstaw na 15 minut, żeby odpoczęło.

Po tym czasie ponownie złóż ciasto w ten sam sposób co wcześniej. Jeśli masz koszyczek do wyrastania wyłóż go ściereczką, obsyp mąką i włóż chleb. Jeśli zrób to samo, ale w misce. Odstaw do wyrastania na 1,5 godziny.

Po godzinie zacznij nagrzewać piekarnik, idealnym naczyniem do pieczenie chleba jest ganek żeliwny. Przy częstym pieczeniu to obowiązkowe narzędzie, warte swojej ceny. Na początku swojej przygody nie musisz inwestować w garnek, możesz wykorzystać naczynie żaroodporne, albo po prostu upiecz chleb w piekarniku. W drugim przypadku, do piekarnika włóż garnek z gorącą wodą, żeby utworzyć parę.

Piecz 45 minut – jeśli masz naczynie z przykryciem, piecz najpierw 25 minut z przykrywką, a potem 20 bez.

Chleb wyjmij z piekarnika i wystudź na kratce. Wiem, że będzie cię kusić, żeby szybko rozkroić chleb, ale musisz poczekać przynajmniej 40 minut. Choć już się nie piecze, nadal dochodzi w środku.

Dla mnie najlepszy chleb to po prostu kromka, ale wiem, że dla większości nie ma chleba bez masła. Jedź tak jak lubisz!

Ten prosty chleb będzie świeży przez 2 dni, najpierw trzymaj go pod ściereczką, a potem przełóż do woreczka. Chleb świetnie się mrozi, ważne, żeby pokroić go na kromki jak tylko wystygnie i od razu zamrozić.

Jeśli spodobał ci się ten post, zostaw po sobie ślad w komentarzach! A kiedy zrobisz przepis nie zapomnij pochwalić się nim na Instagramie i oznacz @dobrzewypieczone_pl

Skomentuj